Poluotok Montraker u Vrsaru oduševit će vas svojim impresivnim liticama koje skrivaju priču o kamenolomu koji je nastao u prapovijesno doba. Ovdje, unutar današnje sportsko-rekreacijske zone, nalazi se još jedna čarobna lokacija za ronjenje na dah, smještena na samom rtu ovog malog poluotoka.
Mještani je nazivaju Punta Montraker (rt Montraker). Izvorno ime dolazi od brda koje se nalazilo na mjestu današnjeg kamenoloma. U povijesnim arhivima stoji da su njegova visina i volumen mogli biti uspoređeni s brdom Vrsar na kojem se nalazi stari gradski jezgra.
U nedavnoj prošlosti, kamenolom Montraker imao je vlastitu operativnu obalu i pristanište gdje su se vezivali brodovi na kojima je utovarena sirova stijena i koji su bili poznati kao barkoni. Zabilježeno je, na primjer, da je 1846. godine izgrađen željeznički most koji povezuje grad Mestre s Venecijom koristeći kamen iz Montrakera. Zanimljivo je da se ostaci utovarnog pristana još uvijek mogu vidjeti u moru, ispred šljunčane plaže, na samom ulazu u sportsko-rekreacijsku zonu Montraker. Veliki kameni blok odlučno čeka hrabre skakače da ga ožive na trenutak tijekom igre. Mještani taj kameni blok nazivaju Most. Njegovo ime vjerojatno dolazi od talijanske riječi ponte d'attracco, što znači mjesto za vezivanje brodova. Međutim, njegova skraćena verzija ponte znači most na talijanskom.
Da biste došli do lokacije za ronjenje na dah, nastavite uz obalu prema gaju hrasta medunca koji vodi do male livade s pogledom na otočić Galiner, smješten izravno preko rta. S desne strane primijetit ćete kamenu skulpturu koju mnogi ljudi koriste kao mjesto za odmor jer se mogu ili sjeći ili leći na njoj. Mali šljunčani put vodi do betonske sunčališta s stepenicama za ulazak u more.
Čim uđete u more, primijetit ćete da je stjenovito dno mekano poput tepiha, ali budite oprezni jer se mala crna ježeva skrivaju ovdje i ondje u rupama. Pazite da ne stanete na njih jer njihov ubod boli sve dok se bodlja ne ukloni. Zaronite na dno s plitke terase. Greben s desne strane postupno se spušta u veću dubinu. Tu je stijena s vertikalnom pukotinom, nalik sendviču, koja skriva zanimljive stanovnike ovisno o sezoni.
Slobodno se približite i promatrajte prekrasne boje koje krase ovu pukotinu i pustite oči da se prilagode detaljima. Većinu vremena, unutar pukotina skriva se jastog. Prepoznat ćete ga po velikim i snažnim škarama te crvenim antenama koje veselo mašu.
Njegov česti susjed je konger, crna riba nalik zmiji. Tijekom dana skriva se u rupi, a poput jastoga također voli imati dva ulaza za sigurno bijeg. Male i transparentne ružičaste čistačice često ga drže društvom jer su sretne što ga čiste od parazita, bez straha. No, nemojte ga zadirkivati jer mu jaki zubi mogu slomiti školjke i školjke rakova.
Znatiželje mora
Lokacija za ronjenje na dah na rtu Montraker također je specifična po velikom broju kamenica, školjaka u obliku lepeze s rebrastim uzorkom. Male izrasline i brojne oči strše iz nje. Kada se pogleda izbliza, čini se da se smije, ako nije preplašena. Ako je slučajno preplašite, može pobjeći pokušavajući se spasiti brzim otvaranjem i zatvaranjem svoje školjke. Nevjerojatno je što ovu školjku i srodne vrste možete pronaći posvuda, čak i na kamenju, jer se radije skrivaju u pijesku. U srednjem vijeku, hodočasnici su je koristili kao posudu za vodu, a kao simbol sv. Jakova nosili su je pričvršćenu na vrpci oko svojih šešira. Ovdje ćete također pronaći veliki broj žutih i crnih spužvi raznih oblika. Klasificirane su kao životinje i igraju važnu ulogu u morskom ekosustavu. Hrane se filtriranjem mora, čime utječu na čistoću i kvalitetu vode.
I konjiči koji nalikuju vilinskim stvorenjima također žive na rtu Montraker. Drže se za spužve i alge svojim repovima. Tijekom mriješćenja, konjiči izvode neobičan vjenčani ples koji može trajati danima. Mužjaci imaju mali inkubator na trbuhu gdje ženka polaže svoja jaja. Mužjak se brine o mladuncima sve dok mladunci ne isplivaju.
Ako nastavite istraživati ovu lokaciju u plićaku oko rta, naići ćete na zanimljive pukotine koje se protežu dublje u stjenovitu obalu, prepune života. Jata malih riba plivaju u svim smjerovima i rado će se igrati s znatiželjnim plivačima. Tamo možete sresti jata riba snova, ciple, crvenperke, damselfishe i neke ribe brancine, orade, godišnje orade i električnu ražu.
Sigurnost na prvom mjestu!
Lokacija za ronjenje na dah na rtu Montraker nalazi se unutar zaštitne barijere označene plutačom. Imajte na umu da je to granica sigurnosti i ugodnog ronjenja jer je pomorski promet ovdje vrlo živahan. Ako želite nastaviti istraživanje, važno je da ostanete unutar zaštitne barijere.
Dobrodošli u svijet ronjenja na dah!